בסוף שנת 2012 ד”ר בר זיו הביא לישראל את הגישה הקדמית להחלפת מפרק ירך וצבר במשך השנים ניסיון רב בניתוחים בגישה זו.

הגישה הקדמית הישירה למפרק הירך ((direct anterior approach שמכונה לעיתים  גם “גישה זעירה” מאפשרת החלפת מפרק ירך ללא ניתוק של השרירים האחוריים של הירך, זאת בניגוד לגישות אחרות למפרק כמו הגישה הצידית והאחורית. לגישה הקדמית יש מספר יתרונות נוספים כמו פחות הגבלות גופניות לאחר הניתוח, שליטה טובה יותר באורך הרגליים, פחות פריקות (יציאה של ראש הירך מהמכתש באגן) ובסך הכל שיקום מהיר יותר עם פחות כאבים.

בתחילת שנת 2015 ד”ר בר זיו נסע להשתלמות נוספת אצל ד”ר “קורטן כריסטוף” הנחשב למומחה בינלאומי לניתוחי החלפת מפרק ירך בגישה קדמית ישירה, בכדי להביא חידוש נוסף בתחום ניתוחי החלפת מפרק הירך: הגישה העורית למפרק בחתך רוחבי הנקרא “ביקיני”

החתך האורכי שנהוג לבצע בניתוחים בגישה הקדמית אינו משתלב היטב עם הקווים ה”טבעיים” של העור והריפוי שלו לעיתים מלווה בצלקת רחבה ובעלת מראה שאינו אסטטי. באיורים מטה ניתן לראות את הקווים האנטומיים (הטבעיים) של העור שמשמשים כירורגים רבים כולל פלסטיקאים בקביעת מיקום החתכים הניתוחיים לשם קבלת תוצאות טובות יותר מבחינה אסטטית בהחלמה של צלקות.

 

איור חתך ביקיני
מיקום החתך הרוחבי ביחס לקווי העור הטבעיים
איור חתך אורכי
מיקום החתך האורכי ביחס לקווי העור הטבעיים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יתרונות החתך הרוחבי “ביקיני” בהשוואה לחתך האורכי הם היכולת של העור להתרפא בצורה “טבעית” יותר (המתמזגת עם קווי העור ולא מנוגדת להם) ובכך לאפשר יצירת צלקת דקה ועדינה יותר בסוף תהליך הריפוי.

את החתך הניתוחי תופרים בתפר פנימי נספג בכדי לאפשר תוצאה טובה יותר ונוחות למנותח (אין צורך להוריד תפרים או סיכות בקופת חולים)

את התוצאה הסופית רואים רק כעבור מספר חודשים.

בתמונות למטה ניתן לראות דוגמאות לצלקות אורכיות וצלקות רוחביות כשבועיים וכמספר חודשים לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית ע”י אורטופד מוסמך.

 

 

חתך אורכי תמונה
חתך אורכי שבועיים לאחר ניתוח העור נסגר בסיכות
חתך אורכי מס חודשים
חתך אורכי מספר חדשים לאחר הניתוח

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חתך רוחבי תמונה
חתך רוחבי שבועיים אחרי נתפר בתפר פנימי נמס
חתך רוחבי מס חודשים
חתך רוחבי לאחר מספר חדשים