מפרק הברך הוא הגדול במפרקי הגוף ותקינותו חשובה לתפקוד יום יומי, החל בפעולות פשוטות כהליכה ועד מורכבות יותר כעליה במדרגות או רכיבה על אופניים. המפרק מורכב משלוש עצמות: עצם הירך, עצם השוק ועצם הפיקה. חלקי העצם המרכיבים את המפרק מצופים בשכבה רכה וחלקה הנקראת סחוס. בין העצמות ישנו “בלם זעזועים” הנקרא מניסקוס. את המפרק מחזיקות ומייצבות מספר רצועות.

מפרק הברך

הסיבה השכיחה ביותר להגבלה בתנועה או לכאב מתמשך במפרק  הברך היא תופעה בשם אוסטאוארטריטיס או שחיקת סחוסים. יש מספר סוגי דלקות פרקים ידועות אך אוסטאוארטריטיס היא הנפוצה מבינהן.

זוהי למעשה תופעה ניוונית שחיקתית של המפרק שיש לה גם מרכיב דלקתי. הסחוס המצפה את חלקי העצמות נשחק, נוצר חיכוך בין העצמות החשופות מה שגורם לכאב ולסבל רב, אי נוחות והגבלה בתנועות הברך. לעיתים, גם התנועות היומיומיות והבסיסיות נעשות בלתי אפשריות כתוצאה מתופעת שחיקת סחוס בברך.

במקרים רבים קשה לתפקד עם אוסטואריטריטיס!

דלקת מפרק הברך- אוסטואריטריטיס מלווה בכאב ההולך ומחמיר ומגביל באטיות את התפקוד והתנועה. הכאב, הקושי והמוגבלות של אנשים הסובלים משחיקה לעיתים כל כך גדול עד שהוא מגדיר את ההתנהלות היום יומית. המנעות מיציאות לבית קפה או ביקור אצל חברים בגלל מרחק הליכה או עליה של מדרגות הופכים להיות חלק מהחיים לפעמים עד כדי חוסר יכולת ורצון לצאת מהבית ובידוד חברתי.

הטיפול בשחיקה המתגלה בשלביה התחלתיים יכלול המלצות לשינוי אורח החיים, ירידה במשקל והתעמלות סדירה בתוספת  טיפול שמרני כמו פיזיוטרפיה, הידרוטרפיה, כירופרקטיקה וכד’. תוספי מזון שונים יכולים להיות גם הם חלק מהטיפול המוצע בשלבים הראשונים של התופעה. בהמשך כתלות בהתקדמות השחיקה ואופי התלונות יתווספו גם תרופות נוגדות דלקת ומשככות כאב, בתחילה רק בהתפרצויות דלקתיות מפעם לפעם ובהמשך לתקופות ארוכות יותר. השלב הבא בהתמודדות יכלול זריקות קורטיזון או חומצה היאלורונית. כאשר הבעיה מחמירה ואיכות החיים יורדת באופן משמעותי יש לשקול ניתוח של החלפת מפרק הברך.

המנעו מהזנחת שחיקה במפרק הברך!

יש מצבים בהם מזניחים את הטיפול בבעיה, ממשיכים לסבול וניתוח החלפת מפרק ברך אינו אפשרות הגיונית מבחינתכם בגלל פחד משיקום ארוך וכואב, אך עם הזמן השחיקה תחמיר, הברך תכאב יותר ויותר ומוגבלות בפעילות היומיומית תהפוך לשגרה. כל קימה וישיבה תהפוך כאובה במיוחד, יופיע קושי לצאת מהבית, לעלות ולרדת במדרגות, לכך יתווספו יקיצות משנת הלילה לשינויי תנוחה עקב כאבים ועלייה הדרגתית במינון התרופות נוגדות הכאב.

למטופלים אלה אנו ממליצים לפנות לד”ר ירון בר זיו, שהנו מומחה בתחום ניתוחי החלפת מפרק ברך ולהתייעץ עמו, בפגישת הייעוץ תלמדו על מצבכם הרפואי ותלמדו מהם הטיפולים החדשניים ביותר המתאימים לטיפול בבעיה ממנה אתם סובלים.

טיפול מקצועי ומוצלח בידי רופא מומחה יכול לשפר את איכות חייכם!