איך שוחקים את הסחוס בברך

שחיקת סחוס או בשמה המקצועי “אוסטאוארתריטיס” הינה מחלת מפרקים כרונית שפגיעתה באה לידי ביטוי בעיקר בסחוס. מחלה זו נקראת גם דלקת מפרקים ניוונית. תפקידו של הסחוס הינו לרפד ולאפשר תנועה חופשית של העצמות.

כמו כן משמש הסחוס גם כבולם זעזועים וזה מוביל לנושא המאמר מכיוון ששימוש רב ב”בולם הזעזועים” שהינו הסחוס, גורם לשחיקתו. אז איך אנחנו שוחקים את הסחוס בברך?

 

ספורט פתאומי

שחיקת סחוס בברך

 

אנשים אשר נוהגים לבצע פעילויות ספורט מאומצות במיוחד או באופן פתאומי וללא הכנה יכולים לגרום לשחיקת הסחוס. שחיקת סחוס על ידי ספורט ללא הכנה מוקדמת בא לידי ביטוי גם באנשים אשר אינם נוהגים לעשות ספורט בדרך כלל.

הסיבה לכך הינה שכאשר המפרק נמצא בשימוש זה גורם לחדירת נוזלים העשירים בחומרים החיוניים לסחוס וכאשר איננו נמצא בפעילות זמן רב הוא מתחיל להיעשות דק יותר. בעת שנעשה דק יותר והתחילה פעילות מרובה בסחוס הוא כבר פחות עמיד ללחצים.

 

עודף משקל

אחת הסיבות ששחיקת הסחוס נפוצה בעיקר בברכיים הינה שסחוס זה נושא משקל רב. אנשים בעלי משקל עודף נוטים יותר לשחיקת הסחוס בעת מוקדמת יותר מאנשים אחרים. מסיבה זו מומלץ לאנשים כבדי משקל להימנע מביצוע פעילויות ספורט רבות המפעילות משקל רב על הרגליים והברכיים בפרט, כמו ריצה ולעבור לעסוק בספורט מסוג שחייה.

 

עבודה פיזית מאומצת לאורך שנים

אחת מהאוכלוסיות שנמצאת בסיכון לשחיקת הסחוס הינה אוכלוסיית האנשים העובדים פיזית תחת עומסים כבדים. הסיבה לכך דומה לסיבה בגללה סובלים בעלי המשקל העודף משחיקת הסחוס וזאת משום שמופעל לחץ רב על הסחוס לאורך שנים.

 

טיפולים אפשריים לשחיקת סחוס

ישנם מגוון טיפולים אפשריים לצורך התמודדות עם סחוס שחוק ועם הכאבים שלו. אחד הפתרונות המוצעים הינו שינוי אורך החיים ובחירה באורך חיים שאינו גורם לכאבים. ניתן לקבל טיפולי פיזיותרפיה לצורך חיזוק השרירים, הפחתת המשקל על מנת להקל את העומסים ועוד. כמו כן ניתן ליטול משככי כאבים על מנת להתמודד עם הכאבים היום יומיים.

דרך טיפול נוספת הינה על ידי הזרקת חומצה היאלורונית לסחוס. חומצה זו מיוצרת גם באופן טבעי בגוף והינה מקלה על הכאבים לאורך מספר חודשים ואז יש צורך לחזור על התהליך.

פתרון נוסף הינו באמצעות ניתוח להחלפת מפרק הברך. בניתוח זה משייפים את חלקו של הסחוס ואת העצם התומכת בו ומצפים בברזל. לאחר ניתוח זה ישנה תקופת החלמה ממושכת אך לאחריו מדווחים המטופלים על שנים ללא כאב עד לצורך בטיפול נוסף.

מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום כאבים, ד”ר בר זיו הינו אורטופד בעל ניסיון רב בתחום האורטופדיה.

השארת תגובה