שחיקת סחוס בברך ובמפרק הירך

מהי תופעת שחיקת סחוסים ( Osteoarthritis)?ירך

שחיקת סחוסים אינה מוגדרת כמחלה אלא כתהליך ניווני כשאר התהליכים הניווניים שקורים עם ההזדקנות, זוהי הצורה השכיחה ביותר של דלקות הפרקים במבוגרים. היא נגרמת כתוצאה מפגיעה בסחוס שנמצא באזורי החיכוך בין העצמות במפרקי הגוף. הסחוס היא רקמה לבנה, רכה וחלקה המצפה את העצמות בחלקים שבהם המפרק נע, הציפוי הסחוסי מייצר תנועה חלקה והרמונית של המפרק. באוסטאוארטריטיס רקמת הסחוס מתנוונת ונשחקת עד שהעצמות מתחת מתגלות ומתחככות זו בזו בזמן הפעלת המפרק. למרות שהתופעה יכולה לפגוע בכל מפרק בגוף היא נפוצה בעיקר במפרקי הברכיים (Osteoarthritis of The Knee Joint)  , במפרקי ירכיים (Osteoarthritis of The Hip Joint), עמוד השדרה וכפות הידיים.

תופעת שחיקת הסחוסים עולה בהתמדה ככל שמתבגרים ומצוייה בכ 34% מהמבוגרים מעל גיל 65.  התופעה פוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם וממשיכה לצמוח מסיבות שונות כגון אוכלוסייה מבוגרת ומתבגרת. תוחלת החיים עולה עם השנים ואנשים בגילאי 60-70 עדיין שומרים על אורח חיים פעיל וחיוני ומצד שני מגפת ההשמנה שפוגעת ברבות ממדינות העולם כולל בישראל תורמת את חלקה כגורם סיכון להחמרה של התופעה.

שחיקת הסחוסים נחשבת לגורם נכות מוביל ויש לה השפעה משמעותית על איכות החיים. 80% מהאנשים עם שחיקת סחוסים יסבלו ממגבלה גופנית כלשהיא וכרבע מהם לא יוכלו לבצע פעולות בסיסיות של חיי היומיום (עמידה, הליכה, ירידה ועליית מדרגות) לכן יש לבצע תהליל שיקום במהרה כאשר מדובר על שחיקת סחוס בברך.shutterstock_281170805

 

הסיבות לשחיקת סחוסים ( Osteoarthritis)

הפגיעה הניוונית בסחוסים במפרקים גדולים כמו מפרק הברך או מפרק הירך יכולה להיגרם מסיבות של מבנה לא תקין של המפרק או תפקוד לקוי של מרכיבי המפרק (עצמות, סחוסים ורקמות רכות) הנזק בעקבות הפגיעה יגרם בעיקר לסחוס אך גם לעצם, לרקמות הרכות במפרק ולשרירים שאוחזים אותו. השחיקה עצמה נגרמת כתוצאה מעומס גדול על המשטחים המפרקיים בנוכחות של גורמים מקדימים התורמים לתהליך הניווני

החלפת מפרק ברך כאשר נפגעים הסחוסים בברך הנזק אינו הפיך והמגמה בד”כ תעיה החמרה לאורך השנים. כאשר השחיקה חמורה לא ניתן לפתור את הכאב והמוגבלות הגופנית באמצעים אחרים אלא באמצעות ניתוח להחלפת המפרק הפגוע. ניתוח החלפת המפרק הינו ניתוח עם רמת מורכבות גבוהה ודורש מומחיות לשם השגת תוצאות טובות ולאורך זמן. בתהליך הניתוחי מוסר הסחוס הפגוע ומושתל מפרק מלאכותי. 

ד”ר ירון בר זיו הוא סגן מנהל המחלקה האורטופדית א’ בבית חולים אסף הרופא ומנהל יחידת המפרקים. ד”ר בר זיו אורטופד מומחה בניתוחי החלפת מפרקי הברכיים והירכיים בעקבות שחיקת סחוסים. 

אם אתם זקוקים לעצה באשר לרמת שחיקת הסחוס בברך ואילו פתרונות יש לרפואה כיום להציע אתם מוזמנים לפנות לד”ר בר זיו ירון. אנו מציעים כי לפגישה תביאו אתכם את התיק הרפואי , צילומי הרנטגן של המפרקים הפגועים וכל בדיקה רלוונטית שביצעתם.