שחיקת סחוס בברך

מהם הסימנים שיכולים להעיד על שחיקת סחוסי מפרק הברך או הירך?

סימני שחיקת הסחוסים מתפתחים בדרך כלל באטיות ובצורה של נזק המצטבר עם השנים

סימני שחיקת סחוס בברך

הסימנים לסחוס מפרק שחוק יכולים להיות:

  • כאב – מופיע במפרק הפגוע בזמן ולאחר הפעלתו ומוקל במנוחה
  • נוקשות– קושי לכופף או להניע את הרגל התחושה היא זמנית ויכולה להופיע בבוקר בקימה מהשינה או לאחר הפסקה ארוכה בפעילות כמו בזמן נהיגה או צפייה בטלוויזיה
  • רגישות – רגישות יתר של המפרק למגע ולחץ עליו
  • הגדלה של המפרק – תהליכי השחיקה גורמים לצמיחת עצם ועוות של המפרק שנראה גדול יותר
  • חריקות (קרפיטציות) – לעיתים בגלל חיכוך עצם בעצם ניתן לחוש או לעיתים אף לשמוע חריקות מאזור המפרק בזמן תנועה
  • התלקחות דלקתית – יכולה להופיע מפעם לפעם תגובה דלקתית של המפרק הפגוע. המפרק מתנפח, כואב וחם למגע. התופעה חולפת כעבור מספר ימים.

 

תפקיד הסחוס!

תפקידו של הסחוס המצפה את עצמות מפרק הברך, הוא לבלום זעזועים ולסייע בתנועה חלקה של המפרק. במצב של פגיעה בסחוס המצפה את העצמות, הן נחשפות , מתחככות זו בזו והאדם סובל מכאבים ובהדרגה הופך מוגבל בתנועה ובניידות שלו.

חיכוך העצמות זו בזו, גורמת לכאב ולעיתים התלקחות דלקתית הטיפול יכול לכלול פיזיותרפיה, תרופות נוגדי דלקת, תוספי תזונה  ועוד אולם כאשר מדובר בשחיקה מתקדמת, כל הטיפולים לא יעזור והאדם הסובל יצטרך לשקול ניתוח של החלפת מפרק ברך

האם ניתן לאבחן שחיקת סחוסים בשלביה המוקדמים?

שחיקה התחלתית בסחוסי מפרק הברך ברוב המקרים אינה ניתנת לזיהוי באמצעי הדמיה פשוטים כמו צילום רנטגן, לכן  בכדי לאבחן אם יש תהליך של שחיקה כדאי להתייעץ עם אורטופד מומחה למפרק הברך אשר יכול באמצעות הסיפור הקליני ואמצעי הדמיה מתקדמים יותר לאבחן אם קיימת התחלה של שחיקת סחוסים במפרק הברך ולהציע דרכים להאט את התקדמות השחיקה

טיפול בשחיקת סחוס בברך – הטיפולים השמרניים המוצעים כיום לסובלים מבעיית שחיקת סחוס בברך, יכול להקל על הכאב והמוגבלות, אך לא לפתור את הבעיה. השחיקה תחמיר עם הגיל, תגביל את החולה ובשלב מסויים יתכן שהטיפול השמרני לא יועיל ויהיה עליו לשקול ניתוח להחלפת המפרק הפגוע.

ניתוח החלפת מפרק ברך!

כאשר אדם עומד לפני ניתוח, חשוב שיכיר את הרופא המנתח אותו . מהי ההכשרה שלו? מה הניסיון שלו בביצוע ניתוחים כאלה? כמה ניתוחים ביצע? מהי הגישה הניתוחית שלו? האם יש לו בשורה חדשנית כמו שיטה או ידע העשויים לחסוך כאבים, זמן שיקום, מוגבלות ועוד.

החלפת מפרק ברך זהו ניתוח שחשוב מאוד לבצע אצל אורטופד מומחה שידע לבצע אותו על הצד הטוב ביותר, בעל המיומנות, הידע והניסיון הדרושים לביצוע הניתוח.

ניתוח החלפת מפרק ברך לא מוצלח עלול לגרום לכאבים, מגבלה בטווחי תנועה והחלמה ארוכה, איטית וקשה לאחר הניתוח.