החלמה לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך

כאשר פגה השפעת ההרדמה (בד”כ הרדמה אזורית בשילוב טשטוש) ופעולת השרירים חוזרת לתפקוד תקין, תוכלו להתחיל להשתמש במפרק הברך החדש שלכם ללא חשש, ניתן לרדת מהמיטה בעזרת פיזיותרפיסט ולהתחיל תקופת החלמה לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך.

בשלושת הימים הראשונים לאחר הניתוח תהיו בבית החולים, שם תפגשו צוות של רופאים, אחיות, פזיוטרפיסט, עובדת סוציאלית ואחרים

פיזיוטרפיה

מטרת הפזיוטרפיה בשלב הראשון לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך היא להפחית נפיחות ובצקת, להגדיל את טווחי התנועה, לחזק את שרירי הגפה ולאפשר חזרה מהירה לעצמאות בתפקוד יום יומי

המטרות שאליהם נרצה להגיע בעזרתכם:

  1. ירידה מהמיטה בצורה עצמאית
  2. הליכה בטוחה עם אמצעי עזר
  3. עליה וירידה במדרגות בצורה בטוחה
  4. השגת טווחי תנועה בכיפוף ויישור שיאפשרו תפקוד יומיומי
  5. יכולת לבצע תרגילים באופן עצמאי

מכשיר CPM להנעה פאסיבית של הברך לא מומלץ על ידי ד”ר בר זיו בניתוח ראשוני אלא אם יש הגבלה חמורה בטווחי התנועה של הברך לאחר ניתוח חוזר, כאבים בלתי נסבלים, נפיחות חמורה או חוסר יכולת לתרגל מסיבות אחרות.

מניעת קרישי דם

במהלך האשפוז וגם לאחריו יש צורך במדללי דם למניעת התפתחות קרישי דם בוורידי הרגליים. קריש דם שניתק מהוריד ונסחף בזרם הדם עלול להיתקע באיברים חיוניים ולגרום לסיבוך מסכן חיים.

במהלך האשפוז תקבלו זריקת קלקסן 40 מ”ג למניעת פקקת ורידים (DVT) ובשחרור מבית החולים תקבלו כדורים לדילול דם למשך חודש נוסף (עד שתחזרו לפעילות כמעט רגילה)

סימני פקקת ורידים עמוקה (DVT) יכולים להיות: כאב בשוק, אודם ונפיחות שאינה מוקלת לאחר הרמת הרגל למספר שעות. בכל מקרה שמופיעים הסימנים כדאי להתייעץ עם ד”ר בר זיו או צוות המחלקהאורטופד

הפרשה מהפצע

הפרשה מהפצע יכולה להיות חלק מתהליך ההחלמה התקין לאחר הניתוח. במידה וקיימת הפרשה בכמות רבה המצריכה החלפה של התחבושת יותר מפעם ביום כדאי להתייעץ עם ד”ר בר זיו או צוות המחלקה

איזון כאב

לאחר הניתוח והתפוגגות חומרי ההרדמה תקבלו משככי כאב נוספים לפי רמת הכאב שלכם, הצוות הרפואי ישתמש בסולם כאב על מנת להעריך את רמת הכאב שלכם ולאזן אותו. חשוב שתקבלו את התרופות בזמן בכדי שתוכלו להיות פעילים ומשוחררים מכאב. רצוי שתקבלו תרופה לשיכוך כאב דרך הפה או הוריד כשעה לפני טיפול פיזיוטרפי.

לאחר השחרור הביתה

תשוחררו מבית החולים כיומיים עד שלושה לאחר הניתוח, ביום השחרור תוכלו ללכת לפחות 30 מטרים בעזרת אמצעי עזר, תכופפו ותיישרו את הברך מספיק בכדי לאפשר הליכה, ישיבה על כיסא, עליה וירידה במדרגות.

בימים הראשונים שלאחר הניתוח ועד שיגיע פזיוטרפיסט אליכם הביתה הקפידו לבצע בעצמכם את התרגילים שלמדתם בזמן האשפוז מספר פעמים ביום.

איזון הכאב בבית לאחר השחרור מתבצע לפי הוראות כתובות וברורות של ד”ר בר זיו וצוות המרפאה, אנו נשמור על קשר רציף ונלווה אתכם בתקופת ההחלמה בבית או במוסד שיקומי לאחר השחרור.

אנו ד”ר בר זיו וצוות המרפאה נהיה זמינים ונעמוד לרשותכם בכל שאלה ובעיה שתתעורר!

 

רופא אורטופד מומחה ברכיים