החלפת ברך בשיטה הקינמטית

החלפת ברך בשיטה הקינמטית

יסודות השיטה להחלפת ברך בשיטה הקינמטית והסיפור ההצלחה הישראלי בהובלת ד”ר בר זיו וצוותו. 

השיטה הקינמטית להחלפת הברך

באופן מסורתי ובמהלך שלושת העשורים האחרונים, עקרונות ניתוח החלפת הברך התבססו על עקרון שחזור דו -מימדי סיסטמטי (קבוע) כאשר המטרה הייתה להוביל להשתלה במנח קבוע, מאונך לרצפה וזהה לכל המנותחים, וזאת ללא קשר למצב הטבעי בו חי המטופל במהלך כל שנותיו עד לשחיקת הברך.

עקרון מכני זה נולד בין השאר לתת מענה לחולשת המשתלים המלאכותיים אשר היו מוגבלים מבחינת החומרים שמהם יוצרו, הכלים הניתוחיים בהם השתמשו והעדר תשומת לב למרכיב האנטומי והקינמטי ( תורת התנועה) בתקופה זו.

במהלך העשור האחרון התווסף לעולם המדעי האורתופדי מחקר רב, אשר יצר הבנה חדישה המובילה לשינוי תפיסתי משמעותי ועיקרו נוסב סביב העובדה כי כל אחד מאיתנו שונה מחברו, כל אחד מאיתנו נולד עם ברכיים וגפיים שנמצאות במנח אינדיבידואלי אשר יחודי לו עצמו.

במקביל לכך התפתחו משתלים מלאכותיים חדישים יותר, עמידים יותר , אנטומיים יותר ואף כאלו המאפשרים בקירוב את שחזור הקינמטיקה (התנועה ) הכה מורכבת של הברך הטבעית.

החלפת ברך קינמטית- מנח טבעי של הברכיים באנשים שונים

יתרונות הברך הקינמטית

שילוב התפיסה האינדיבידואלית ( כל איש שונה מרעהו ) והרצון לשפר את התפקוד ושביעות הרצון מניתוח החלפת הברך הניח את היסודות לפיתוחה של השיטה להחלפת ברך בשיטה הקינמטית להחלפת ברך.

ליבת השיטה היא ביכולתה לשחזר את מפרק הברך ולהנחות את שחזור המפרק למקום האינדיבידואלי (מותאם אישית) שבו היה המטופל בכל ימי חייו עוד בטרם התהליך השחיקתי. מצב זה הינו מצבו הרגיל ואשר אליו הותאמו והסתגלו במהלך כל חייו השרירים והרקמות הרכות המפעילות את הגפה.

ניתוח החלפת ברך קינמטית אשר מטרתו היא שחזור של צירי התנועה המקוריים מכבד את מעטפת הרקמות הרכות ומשתמש בסביבה כמו שהיא ללא צורך לשנותה או להתאמתה למנח המכני שאינו טבעי.

החלפת ברך קינמטית- מודל של שלושת צירי התנועה (אדום, ירוק, צהוב) המשוחזרים בניתוח הקינמטי

שילוב של שימור מעטפת הרקמות הרכות ושחזור תלת מימדי (D3) של המשטח המפרקי של הברך בתהליך ציפוי מפרקי אינדיבידואלי –  true individual resurfacing, עתיד להוביל לתחושת ברך טבעית יותר, שיקום מהיר יותר ושביעות רצון גבוהה יותר והינו ליבת העקרון הקינמטי.

החלפת ברך קינמטית-שחזור תלת מימדי למצב הטבעי של המפרק

ההיסטוריה של השיטה הקינמטית להחלפת ברך

השיטה הקינמטית פורסמה לפני כ-10 שנים על ידי פרופ’ סטיבן האול מקליפורניה, ארה”ב. מאז פורסמו מעל ל-76 עבודות מדעיות ביחס לשיטה ( מספר חסר תקדים לתחום ספציפי שכזה ) וסקירות רפואיות רבות שמחזקות הן את הבסיס המדעי התאורטי והן את התוצאה הקלינית הצפויה למטופלים.

החלפת ברך קינמטית בישראל

לפני 3 שנים ולאחר שנפגש עם ד”ר האול נרתם ד”ר בר זיו לשיטה, החליט לאמצה ולהובילה בארץ ובמקביל החל במאמצים

הברך הקינמטית-פרופ’ האול אוחז את המכשור שפיתח דר’ בר זיו ליישום השיטה הקינמטית

רבים לשפרה על מנת להפכה לפשוטה, מדוייקת ועקבית ליישום. מאמצים אלו נשאו פרי כאשר יחד עם חברת מדקטה השוויצרית פותחו עקרונות ומכשור ייחודי בו משתמש דר’ בר זיו ליישום עקבי ומדויק של השיטה.

עקרונות אלו הוצגו בכנס הארופאי השנתי להחלפות מפרקים ופורסמו במאמר המתאר את עקרונות השיטה הקינמטית על ידי ד”ר בר זיו וחבריו. במהלך שנת 2020 עקרונות השיטה ילומדו בקורסי הכשרה לשיטה הקינמטית באירופה.

הניסיון המקצועי של דר’ בר זיו בהחלפת ברך בשיטה הקינמטית

במהלך השנתיים האחרונות ביצע ד”ר בר זיו וצוותו מעל לאלף ניתוחי החלפת ברך קינמטית והוא בעל הניסיון הגדול ביותר בארץ בשיטה זו.

בקרוב דר’ בר זיו יתחיל בהכשרת דור העתיד המעונין לאמץ שיטה זו הן בארץ ובחו”ל וזאת כחלק מצוות מומחים בינלאומי (המונה מומחים משוויץ, גרמניה, בלגיה, איטליה, אנגליה וצרפת ).

לחצו כאן: למידע נוסף על השיטה

לחצו כאן: למידע על השתל

ברך קינמטית-דר' בר זיו בתכנית חיים בריא עם פרופ רפי קרסו
מאמרים נוספים