החלפת מפרק הירך בגישה קדמית (Direct Anterior Approach) זוהי אחת מהשיטות הזעיר פולשניות להחלפת מפרק ירך פגוע כתוצאה מתופעת האאוסטאוארטריטיס (שחיקת סחוסים). בשיטה זו הכניסה למפרק מתבצעת דרך החלק הקדמי העליון של הירך (בניגוד לגישות אחוריות או צדדיות) ויתרונה בכך שהשרירים אינם ניזוקים בניתוח ולכן השיקום צפוי להיות מהיר יותר מגישות אחרות. יתרון בולט נוסף של השיטה הוא היכולת של המנתח לשלוט באורך הרגליים במהלך הניתוח בגלל שהמנותח שוכב על גבו.

T​otal Hip Replacement / Arthroplasty​D​irect Anterior Approach


החלפת מפרק הירך הינו הליך ניתוחי בו מוסר הסחוס הפגוע של עצמות הירך ומוחלף במפרק מלאכותי. מפרק ירך תקין נראה כעלי ומכתש כאשר קצה עצם הירך הכדורית הנכנסת לתוכו. ניתוח החלפת מפרק הירך הינו אחד מהניתוחים האורטופדיים הנפוצים והמוצלחים ביותר הקיימים כיום. לרוב המטופלים בעלי ההתוויה המתאימה הניתוח ישמר לפחות ל 15 שנים.

החלפת מפרק הירך


מי מועמד לניתוח החלפת מפרק הירך בגישה קדמית?

הניתוח בד”כ מבוצע באנשים עם מחלה שחיקתית מתקדמת של מפרק הירך הגורמת לנזק נרחב  למשטחים הסחוסיים שלו. הסיבה המובילה למצב זה היא מחלה הנקראת אוסטיאוארטרוזיס (ידועה גם כאוסטיאוארטריטיס), המחלה נפוצה יותר עם העלייה בגיל, יכולה להתבטא במפרק לא תקין מלידה, בעקבות טראומה למפרק, שבר, מחלה ראומטואידית או נמק של ראש הירך.

שחיקת סחוסים במפרק הירך

מה יכולות להיות הסיבות לניתוח?

 • החמרה בכאבים
 • כאבים בלתי נסבלים
 • קושי בהליכה וטיפוס מדרגות
 • קושי בפעילות יומיומית וירידה באיכות החיים

מהי הגישה הניתוחית למפרק?

גישה ניתוחית קדמית למפרק הירך (DAA-Direct anterior approach) הינה גישה חדשנית המאיצה את ההחלמה וחוסכת מהמטופל הגבלות רבות לאחר הניתוח שהן מנת חלקו באם מנותח בגישה מסורתית יותר.
ההבדל העיקרי בין הגישות המסורתיות בניתוח להחלפת מפרק ירך לבין הגישה הקדמית החדשנית המיושמת אצלנו הוא שבגישה הקדמית אין צורך לנתק שרירים מסביב למפרק הירך על מנת להחליפו.
השיטה הניתוחית החדשה גורמת פחות טראומה לגוף. מעטפת השרירים סביב מפרק הירך נשמרת וכך, לאחר השתלת המשתל המלאכותי, מקבלים מפרק יציב יותר מאשר בגישות המסורתיות יותר.
בנוסף, העובדה שהניתוח מתבצע כשהחולה שוכב על גבו מאפשרת לצוות המנתח לאמוד במהלך כל הניתוח את אורך הרגליים ובכך להפחית באופן משמעותי את הצורך בהגבהה ברגל הקצרה יותר.

מיקום ואורך החתך הניתוחי

בשכיבה פרקדן (על הגב) יתבצע חתך של כ 8-12 ס”מ בחלק הקדמי של הירך.

החלפת מפרק הירך


יתרונות הגישה הקדמית ביחס לגישות האחרות


 • אין חיתוך או ניתוק או פיצול של השרירים, פחות נזק לרקמות רכות
 • חתך ניתוחי קטן יותר
 • פחות כאבים לאחר הניתוח
 • ההליך השיקומי מהיר יותר
 • ישנה פחות צליעה בתקופה שלאחר הניתוח
 • המפרק יציב יותר ולכן  אין צורך בהגבלות מיוחדות כמו כרית בין הרגליים, ישיבה על כסא נמוך, הגבהה באסלה, נסיעה הביתה באמבולנס כרית בין הרגליים וכדמ’
 • שליטה טובה יותר באורך הרגליים כך שלא נוצר חוסר  שוויון באורך הרגליים בתום הניתוח.

השתלים

מבנה השתל המלאכותי מזכיר במידה רבה את המפרק הטבעי. ברוב הניתוחים נשתמש בשתלים ללא צמנט )מלט עצמות( השתלים הנמצאים בשימוש הם מהטובים מסוגם בעולם, הם בנויים מחלקים מתכתיים לרוב עשויים טיטניום אשר מוכנסים לתוך העצם ומהווים את המתווך בין העצם למשטח ההחלקה. החלק החיצוני של הטיטניום בנוי משכבה של נקבוביות קטנטנות אשר באות במגע הדוק עם העצם וכך מתאפשרת צמיחת עצם לתוך השתל והפיכתו לחלק אינטגרלי ממנה.
משטחי ההחלקה בנויים מראש קרמי כנגד פולימר מסוג פוליאתילן, ניתן במקרים מסוימים להשתמש במשטח החלקה קרמי כנגד ספל (cup) קרמי

החלפת מפרק הירך


החלפת מפרק הירך בגישה קדמיתגליון לפני ניתוח


קביעת פגישת ייעוץ