ניתוח להחלפת מפרק ירך בגישה הקדמית צובר תאוצה בארץ ובעולם בשנים האחרונות הודות למספר יתרונות בהשוואה לגישות המסורתיות: שימור שרירי הירך בגישה הקדמית אין צורך לנתק או לחתוך שרירים במהלך הניתוח ולכן גם תהליך ההחלמה מהיר יותר ועם פחות מגבלות גופניות. הגישה הקדמית קרובה יותר למפרק הירך והמנתח צריך לחתוך ולנתק פחות רקמה רכה בתהליך החשיפה, בתהליך ההחלמה החולה מסוגל תוך זמן קצר להתהלך, לשים משקל על הרגל המנותחת, להרים את הרגל ולהתחיל בשיקום.

כל מטופל שנמצא זקוק לניתוח החלפת מפרק ירך יכול לבצע אותו בגישה קדמית ללא קשר לגילו, מצב השחיקה, משקל הגוף וכו’

יחד עם זאת, הגישה הקדמית בעלת מורכבות טכנית, אם בחרתם להינתח בשיטה זו כדאי שתבחרו באורטופד מומחה בעל ניסיון מוכך.

איך מתבצע הניתוח?

לאחר הרדמה (בד”כ מומלצת הרדמה אזורית) המנותח שוכב על גבו ושתי רגליו עוברות הכנה לקראת ניתוח, החתך הניתוחי מבוצע באזור הירך הקדמית העליונה, אורך החתך כ 10-12 ס”מ, לאחר הפרדה קצרה של רקמות ופיסוק שרירים מגיעים לקופסית העוטפת את מפרק הירך, פותחים את הקופסית ומסירים את ראש הירך, בשלב הבא מכינים את המכתש באגן על ידי הסרת הסחוס הפגוע. מכניסים שתלי דמי (לא סופיים) ובודקים את יציבות המפרק החדש ואת אורך הרגליים. מכיוון שהמנותח שוכב על גבו בדיקת אורך הרגליים קלה ופשוטה ומהווה יתרון על פני גישות אחרות בהן החולה שוכב על צידו. לאחר שהרופא המנתח מרוצה מיציבות ותפקוד המפרק החדש ואורך הרגליים שווה, הפצע הניתוחי נתפר בתפרים נמסים (אין צורך להוריד תפרים בקופת חולים) ונחבש. הניתוח אורך בדרך כלל כשעה מרגע ביצוע החתך ועד לסגירת הפצע

חתך ביקיני
חתך קדמי “ביקיני”

 

 

 

 

 

 

 

 

ד”ר ירון בר זיו הוא אורטופד מוביל ומומחה בתחומו בארץ לניתוח החלפת מפרק ירך בגישה הקדמית וביצע כבר כאלף ניתוחים בגישה זו.