תקופת ההחלמה אחרי ניתוח החלפת מפרק משתנה מאדם לאדם ולמרות שברוב המקרים ניתן לדרוך על הרגל (בעזרת תמיכה) כבר ביום הניתוח. יחד עם זאת יש לזכור כי התייצבות השתל וריפוי של הרקמה הרכה באזור הניתוח אורך כששה שבועות. בימים הראשונים לאחר הניתוח מומלץ ללכת במידת האפשר, כל אחד לפי יכולתו הגופנית, במידה והפעילות הייתה מאומצת וגרמה לכאב כדאי לבצע פחות פעילות ביום שלמחרת. מנותחי מפרק ברך במקרים רבים זקוקים לפעילות אינטנסיבית בתקופה הראשונה שלאחר הניתוח בכדי להשיג טווחי תנועה טובים, קצב הפעילות יקבע על ידי ד”ר בר זיו והפיזיוטרפיסט בזמן האשפוז ובתקופת השיקום ויהיה תלוי במצבכם הגופני.

פעילות גופנית לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך או החלפת מפרק ברך חשובה מאד מהיבטים שונים, בין היתר בכדי לשפר את מצב הבריאות הכללי, לשפר את איכות העצם, לעודד את עגינת השתלים לעצם והקטנת הסיכוי להתרופפות שלהם.

 האם פעילות גופנית תשחק את המפרק המלאכותי מהר יותר?

אופן השימוש במפרק וכמות הפעילות הגופנית יכולה להשפיע על מצב השחיקה של השתל אך השתלים כיום מיוצרים מחומרים עמידים וטובים יותר ואמורים להחזיק מעמד אפילו שלושים עד ארבעים שנים. אנו משתמשים בשתלים המתקדמים ביותר הקיימים כיום בשוק, השתל מיוצר מחומרים חזקים ועמידים יותר לשחיקה  ובעל עיצוב מתקדם המאפשר טווח תנועות רחב ותנועה חלקה וטבעית יותר של המפרק.

רצוי להגיע לביקורת מדי שנה שנתיים עם צילומי המפרק בכדי שנוכל לאתר בעיות כמו שחיקה בשלבים המוקדמים של התופעה ולטפל בה בצורה יחסית פשוטה ולפני שתפגע במרכיבים חשובים של המפרק.

איזו פעילות גופנית מומלצת אחרי החלפת מפרק ירך או החלפת מפרק ברך?

אנו ממליצים לבצע פעילות גופנית באופן הדרגתי, בשבועות הראשונים להתחיל בהליכה כאשר ניתן להגדיל את המרחק כל מספר ימים, לאחר מכן ניתן להוסיף רכיבה על אופניים, שחיה בסגנון חתירה, ריקוד ובשלב מאוחר יותר לבעלי ניסיון אפשר לחזור לטניס, סקי, סקווטש .

עיסוק בספורט המעמיס מאד על המפרק כמו כדורגל, כדורסל וריצה אינם מומלצים בגלל הסיכון להתרופפות ושחיקה מואצת של רכיבי השתל

בכל מקרה יש להתייעץ עם ד”ר בר זיו לפני החזרה לפעילות ספורטיבית מאומצת

shutterstock_309744947