ניתוח להחלפת ברך הוא אחד הניתוחים הנפוצים והמוצלחים בתחום האורתופדי ובעשור האחרון חלה עליה מתמדת בכמות הניתוחים המבוצעים בישראל ובעולם. רוב מנותחי החלפת הברך ישפרו באופן ניכר את איכות חייהם ויהיו מסוגלים להגיע לתפקוד יומיומי גבוה גם בגיל מבוגר, יחד עם זאת אנשים רבים הסובלים משחיקת סחוסי הברך וזקוקים לניתוח החלפת ברך חוששים מאד  מהחלמה ארוכה הכרוכה בכאב.

בספרות הרפואית מתואר כי בכעשרים אחוז מהמנותחים הכאב בתקופת ההחלמה מניתוח ברך יהפוך לכרוני, ימשך כשלושה חודשים או יותר ויתגבר בפעילות מאומצת. כאב הממושך לאחר הניתוח משליך על כל תחומי החיים וגורם למגבלות גופניות בתפקוד היומיומי ובנוסף לירידה במצב הרוח ודכאון, יחד עם זאת במרבית המקרים עוצמת הכאב פוחתת בחודשיים שלאחר הניתוח וכך גם הצורך בטיפול קבוע במשככי כאב. לעיתים המנותח לא יחוש כאב במהלך היום אך יזדקק למשככי כאב בלילה כאשר הוא נשכב לישון אחרי יום של פעילות.

בשנים האחרונות מושקעים מאמצים רבים במטרה להפוך את תקופת ההחלמה מניתוח החלפת ברך לקלה ומהירה יותר, בין הטכניקות שדר’ בר זיו אימץ על מנת לשפר את ההחלמה כוללות:

לכל רופא מנתח יש גישות שונות לניתוח ולטיפול התרופתי סביבו אך שיתוף פעולה של המטופל והקפדה על ביצוע ההנחיות שקיבל בפגישה האישית במרפאה ובחומר הכתוב היא קריטית מכיוון שהיא יכולה לקבוע במקרים רבים האם תקופת ההחלמה תהיה טובה ומהירה או תלווה בכאב ותמשך זמן ארוך מהרגיל.

התמונה להמחשה בלבד

באיזון כאב לאחר ניתוח יש צורך בהתאמת התרופות למצב הרפואי של המטופל, לרמות רגישות שונות לכאב וגם לתגובה אישית של המטופל לסוגים השונים של משככי הכאב, ישנם מטופלים שרגישים לתרופות מסוימות או סובלים מתופעות לוואי קשות. הצוות במרפאתנו נותן מענה לכל מנותח המתקשה באיזון הכאב לאחר הניתוח כולל התאמת טיפול מחדש לפי הצורך.

פרוטוקול לטיפול בכאב של דר’ בר זיו מכיל שילוב של מספר סוגי תרופות לכאב בינוני וחזק והמינון היומי תלוי ברמת הכאב האישית של המטופל לאחר הניתוח. אנו ממליצים לקחת את התרופות לכאב בינוני ולהוסיף במידת הצורך תרופות לכאב חזק (נרקוטיות) כאשר התוספת היא הדרגתית כך שהמנותח לא יסבול מכאב מצד אחד ומאידך לא ישתמש בתרופה אם אינו זקוק לה.

 

 

הגישה המקובלת כיום לטיפול בכאב מבוססת על שילוב של מספר סוגי תרופות כולל:

לסיכום ניתן לומר כי החלמה מניתוח החלפת ברך יכולה להיות קצרה יותר והרבה פחות כואבת במידה ומקפידים על נטילת משככי כאב לפי פרוטוקול בזמנים ומינונים קבועים. ישנה חשיבות להתאמה אישית של פרוטוקול הטיפול בכאב.

במרפאתנו נצבר ניסיון רב בטיפול ולווי מנותחים לאחר ניתוח החלפת ברך, אנו מאחלים לכם החלמה קלה ומהירה, דר’ ירון בר זיו וצוות המרפאה.

3 תגובות

 1. יום טוב.
  נהנתי מאד לקרוא את הקטעים המתיחסים לניתוח החלפת מפרק ירך , שחיקת סחוס ושחיקת ברך.
  ההסברים מאירי עיניים ,ברורים ועניינים ביותר .
  הואיל ואני בעברי נחלאי מבוגר (בן 72 ) פטור ללא שאלות אי אפשר…
  ואתך הסליחה שאשאל בשפתי כהדיוט ומקווה שהשאלות תהיינה נהירות.
  1.נושא הזרקת “נוזל סיכה” מחליף סחוס במפרקים : ברך וירך .
  יעילות ? לאיזה מצבים יכול לעזור ? מגבלת גיל ?
  הערה: הכונה לקבוצה בראשותו של ד”ר יאון מפארק המדע בנס ציונה שלדבריהם שבמקרה שאורטופרד מומחה מחליט /ממליץ שיש סיכוי סביר שלאחר הזריקה האדם קם “נהיה עם ומתחיל ללכת “…לתקופה של 5 ו/או 10 שנים .
  2.”השתלת סחוס ” .
  סבוכיות הטיפול – (הליך החלמה ) מגבלות גיל ? מצב פיזי ?
  הערה: מכר טוען שלאחר בדיקה שנעשתה בשבילו בארה”ב מצא מקום ניסויי שבו : שבו יש הליך הזרקה לשתילת סחוס!!
  ללא תופעות לווי שקמים לאחר ההזקה כמו במקרה 1.
  אציין ב”דוגריות” שבעלי מקצוע העוסקים בתחום מאד מפקפקים באפשרות זו
  בתודה
  נ.ב
  לפני כ4 שנים ביקרתי אצל פרופ בר זיו והתרשמתי מאד מאישיותו ומקצועיותו במיוחד שאז נתן לי מכתב שאני יכול להמתין עם ניתוח החלפת מפרק (היה במסגרת יעוץ מומחה של קןפת חולים כללית )
  מאיר מץ

 2. שלום ריקי
  אנו לא בהסכם עם ביטוח הראל ולא מנתחים באזור חיפה, הניתוחים מבוצעים באסותא או במדיקל סנטר הרצליה.
  בהצלחה!

 3. ד״ר בר זיו ניתח את אמי , אין מילים לתאר את השרות המקצועי . הניתוח עבר בהצלחה , ללא ספק ההדרכה להמשך ההחלמה בבית ,מפורטת ולא משאירה מקום לטעויות . רופא נפלא מומלץ בחום .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *