הברך היא איבר רגיש במיוחד. העומס שמוטל על המפרק שמאפשר לנו לבצע את התנועות הבסיסיות ביותר והעובדה שהיא נושאת עליה את מלוא כובד הגוף גורמים לברך להישחק בקצב מהיר. ישנם אף מצבים שבהם אין ברירה אלא להחליף את המפרק באמצעות ניתוח. אמנם ההליך הכירורגי השתכלל מאוד בשנים האחרונות וזוכה לאחוזי הצלחה גבוהים, אבל כדאי כמובן לשמור על הברכיים שלנו ולעזור להן למלא את תפקידן – בין השאר באמצעות תומכי ברך.

מומחה ברכיים

מה זה תומך ברך?

תומך ברך הוא מוצר אורטופדי שמייצב את המפרק ומחזק אותו. כמובן שצריך אותו לאחר המלצה של אורטופד. ישנם סוגים שונים של תומכי ברך – חלק מהם מתלבשים על הברך עצמה, באחרים האחיזה היא מתחת לפיקה של הברך (העצם שצורתה כצורת משולש שפונה כלפי מטה והיא העצם הגדולה ביותר בגוף האדם). הבחנה נוספת היא בין תומכים שמייצרים קיבוע חזק מאוד לבין כאלה שתומכים בצורה רפויה יותר, וישנו גם טווח מחירים רחב מאוד למוצר זה.

מהן התועלות של תומכי הברך?

תומכי הברכיים משמשים למטרות שונות: בחלק מהמקרים מטרת השימוש במוצר אורטופדי זה היא לתקן את מסלולה של הפיקה במהלך תנועות כאלה ואחרות, במצבים מסוימים הייעוד הוא לחלק טוב יותר את העומס שמוטל על הברך ובפרט להפחית עומס מהפיקה הרגישה, ישנם גם דגמים שכוללים אפקט מחמם לשחרור שרירים תפוסים ולהפגת כאבים, ועוד תועלת אפשרית של תומך ברכיים היא חיזוק תהליכי החלמה מניתוח.

לספורטאים מומלץ השימוש בתומכי הברכיים כדי להגן על המפרק הרגיש, שאצלם נמצא בסיכון גבוה במיוחד בגלל הפעילות הגופנית האינטנסיבית שכוללת קפיצות ונחיתות, ריצות, שינויי כיוון, שינויי מהירות ובאופן כללי פעולות שעלולות להוביל לפציעות שונות ולהשבתה מפעילות.

איך להבטיח מקסימום תמיכה?

המגוון הרחב של תומכי ברך כולל כאמור גם מוצרים פשוטים. אמנם המחיר שלהם נמוך, אבל גם התועלת שלכם עלולה להיות נמוכה. למעשה הם אפילו עלולים לגרום נזק: אדם שמשתמש בתומך ברך מרגיש בטוח יותר בזכותו, וסומך על התמיכה. אם התומך אינו איכותי מספיק, והאדם יבצע פעולות שמטילות עומס רב על הברך (בגלל אותה תחושת ביטחון), התוצאה עלולה להיות פגיעה ממשית במפרק.

בהתאם המקום הנכון לקנות תומכי ברך הוא אך ורק חנות אורטופדיה. בנוסף רצוי מאוד להתייעץ עם אורטופד מנוסה שיעזור לכם להבין איזה סוג של תומך אתם צריכים ומה אפשר לעשות איתו ומה לא. חשוב לזכור שכשישנם כאבים המשך פעילות שגרתית עלול להחמיר את המצב גם אם משתמשים בתומך ברך, ולכן הצורך בייעוץ מקצועי ובמידת הצורך טיפול בפגיעה בדרכים נוספות על תומך הברך.

עוד כדאי לדעת שקניית תומכי ברכיים במקום מקצועי, כלומר מכון אורטופדי, מאפשרת לכם לקבל החזר על חלק מהסכום דרך קופת החולים שבה אתם חברים, וזאת אם יש לכם ביטוח משלים (מכבי זהב, כללית מושלם וכו’) – מומלץ לבחון את זכויותיכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *