סמכתו של אורטופד – מהי ומה צריך לדעת?

רבים מאתנו סובלים מכאבי שרירים או מפרקים אשר מקשים עלינו בפעילויות היום יום. כאב יכול להתבטא בצורה אישית ושונה אצל כל אחד ואחת, ולאנשים שונים סף רגישות לכאב משתנה. אולם הכאב נועד בכדי להתריע על בעיה גופנית  ואם הכאב עיקש, ממושך, מתגבר עם הזמן, כדאי לפנות תחילה לרופא המטפל להתחלת בירור. ללא טיפול נכון ומקצועי עשויות בעיות מפרקים ושלד להשפיע ולפגום בתפקוד הבסיסי.

אז לפני שנעמיק ב- מהי הסמכתו של האורטופד, ננסה להבין מעט מהו בכלל תחום האורטופדיה.

אורטופדיה – תחום רפואי אשר עוסק בליקויים, מחלות, פגיעות, פציעות וטראומה הנגרמת למערכת העצמות והשרירים בגוף האדם. כך למשל, ניתן לראות  כאורטופד רופא המתעסק בשברים או נקעים באזורים שונים בגוף, זיהומים ודלקות של העצמות והשרירים ועוד.

כמו כן, מדובר בתחום הנוגע גם לבעיות יציבה, הליכה, עמידה ומציע פתרונות טיפוליים ושיקומיים שונים ומגוונים שאינם בהכרח נטילת כדורים או שימוש בחומרים כימיים.

לאור החשיבות הרבה של תחום האורטופדיה בענף הרפואה, הסמכתו של האורטופד הינה ארוכה ומעמיקה.

רופא אורטופד עובר מסלול הכשרה ארוך וייחודי בתחילה הוא לומד 6 שנים לימודי רפואה כלליים, לאחר מכן הוא עובר הכשרה בת 4 שנים הנקראת התמחות בתחום האורתופדיה. תחום האורתופדיה רחב ומגוון ובתוכו ישנן תתי התמחויות בהן האורתופד מומחה יכול לבחור לעסוק על מנת לשכלל את כישוריו ולהתמקצע.

תתי ההתמחויות באורתופדיה כוללים:

אשר על כן, ברור כעת כי הסמכתו הייחודית של האורטופד למעשה מכשירה אותו לטיפול ייעודי בבעיות אורתופדיה שונות לפי תחום מומחיותו.

לאורתופד יש את הידע והניסיון לאבחן את מקור הכאב ולזהות האם מדובר במחלה, דלקת, שבר וכו’

לאחר האבחון הרופא יציע מגוון אפשרויות טיפול בהתאם לאבחנה. אפשרויות הטיפול רבות ומגוונות וכוללות טיפול שמרני כמו: תרופות, זריקות, פיזיותרפיה, הידרותרפיה, אפוסתרפיה, טיפולים במסגרת הרפואה המשלימה, שימוש באביזרים אורתופדיים, קביים, סדים, מדרסים, מגן ברך ועד לטיפולים ניתוחיים במידה וכל אפשרויות הטיפול השמרני מוצו.

כאשר הבעיה היא שחיקת הסחוסים בברך או בירך האורתופד יציע ניתוח החלפת מפרקים על מנת להחזיר למטופל את איכות החיים והעצמאות התפקודית. גם במקרה זה הניתוח יוצע כאפשרות אחרונה ולאחר מיצוי אפשרויות הטיפול השמרני.

אם גם אתם סובלים מכאבים באחד המפרקים, מיציתם את אפשרויות הטיפול השמרני ואתם מעוניינים להשיב את איכות החיים שנפגעה, פנו לייעוץ רופא אורטופד עם התמחות ספציפית בתחום הבעיה ממנה אתם סובלים.

ד”ר ירון בר זיו מומחה להחלפת מפרקי הברך והירך, נותן ייעוץ, חוות דעת מקצועית ופתרון רפואי המותאם אישית למצבכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *