אילו סוגי שתלים להחלפת ברך קיימים

יותר ויותר אנשים הסובלים משחיקת סחוס פונים לקבלת טיפולי החלפת הברך על מנת להקל בכאבים בברכיים מהסיבה שבניגוד לכל הפתרונות האחרים הכוללים משככי כאבים וזריקות להקלה בכאבים, הניתוח הינו היחיד שמחזיק לאורך שנים. ניתוחים אלו החלו עוד בשנות החמישים של המאה הקודמת והשיטות בהם השתמשו אז עדיין נמצאות בשימוש היום. יחד עם זאת, היום יש כבר כמה סוגי שתלים ולפניכם הסוגים השונים.

 

שתלים עשויים סגסוגת של קובלט וכרום

אילו סוגי שתלים להחלפת ברך קיימים

סגסוגת זו נמצאת בשימוש להחלפת מפרק הברך בשתלים ארוכי טווח וזאת בזכות היכולת שלה לעמוד בפני קורוזיה. כאשר אין לאדם אלרגיה לסוגי מתכות כמו ניקל, ניתן להשתמש בסגסוגת זו להשתלת מפרק הברך.

 

שתלים עשויים סגסוגת טיטניום

סגסוגת טיטניום שמכילה לרוב גם אלומיניום הינה גם היא בעלת עמידות רבה לקורוזיה. שתלים העשויים חומר זה נחשבים למותאמים במיוחד למבנה גופו של האדם. שתלי הטיטניום נחשבים לבטוחים יחסית מפני סיכוני ספיגת העצם וניוון.

 

שתלים עשויים סגסוגת זירקוניום ורכיבי פלסטיק

שתלים אלו יכולים להחזיק שנים רבות ולמעשה כחמש עד עשר שנים יותר משתלי הכרום לדוגמא. שתלים אלו ניתנים לשימון דבר שיוצר תנועה טובה יותר של המפרק.

 

שיטות להשתלת מפרק הברך

שיטת הניתוח הראשונה להחלפת מפרק הברך שנמצאת בשימוש עד היום הינה שימוש במעין דבק מיוחד על מנת לחבר את המפרק החדש למקומו. שיטה זו דומה במידה מסוימת להשתלת כתר בשיניים ודבר זה היווה גם את ההשראה להמצאת שיטה זו. שיטה זו נחשבת לאמינה מאוד כאשר היא יכולה להחזיק לאורך זמן רב משום שהדבק מחלחל היטב לחלק הספוגי שבעצם.

שיטה נוספת הינה באמצעות מתן הזדמנות לעצם לגדול אל תוך השתל במקום להדביק אותו. הרעיון בשיטה זו הינו להכניס מעין יתד לאזור הספוגי שבעצם ולמעשה קורה ההיפך מהדבקת השתל אל העצם אלא העצם מדביקה את עצמה לשתל. שיטה זו מתאימה למתכות כמו טיטניום.

סיכויי ההצלחה של שיטה זו להשתלת המפרק הינם גבוהים בעיקר בקרב צעירים משום שבגילאים צעירים העצם גדלה ויכולה להיבנות בצורה טובה, לכן, חשוב לקבל ייעוץ מקצועי מרופא מתמחה בתחום האורטופדיה. ד”ר ירון בר זיו הינו אורטופד המתמחה בהחלפת מפרקים.

 

מתי מחליפים את מפרק הברך?

ניתוח להחלפת מפרק הברך מוצע לרוב לאנשים אשר סובלים מכאבים ברגליים ובברכיים בפרט ושמשככי הכאבים כבר אינם עוזרים להם. בנוסף, לרוב יהיה מדובר באנשים אשר תנועתם כבר מוגבלת בצורה רבה עקב שחיקת הברך. תחילתו של תהליך הניתוח להחלפת הברך מתחיל אצל האורטופד אשר מבצע צילומי רנטגן ובדיקות נוספות על מנת לשלול אפשרויות טיפול אחרות.

 

השארת תגובה