אילו סוגי שתלים להחלפת ברך קיימים

יותר ויותר אנשים הסובלים משחיקת סחוסים בברכיים פונים לפתרון ניתוחי של החלפת ברך על מנת להקל את הכאבים בברכיים , הסיבה לעליה בפניות להחלפת הברך נעוצה בין היתר בהתקדמות הרפואית בשנים האחרונות בתחום ניתוחי החלפת ברך.

תחומי ההתקדמות בניתוחי החלפת ברך בשנים האחרונות:
  • בטכניקות ניתוחיות המשמרות את הרקמות החיוניות כמו שרירים, רצועות וגידים החשובים להחלמה וטכניקות שחזור מפרק בהתאמה אישית כמו הטכניקה הקינמטית.
  • שימוש בפרוטוקולים מתקדמים לטיפול בכאב בזמן ולאחר הניתוח ובתקופת ההחלמה.
  • שימוש בשתלים בעיצוב מתקדם הבנויים מחומרים איכותיים ועמידים יותר מבעבר, שתלים המחכים ברך טבעית.

בחירת השתל בו משתמש המנתח בסופו של דבר נתונה להחלטתו לאמון שלו בשתל, להעדפות והנסיון המקצועי שלו . רוב המנתחים בוחרים בסוג אחד או שני סוגים עיקריים בהם יעשו שימוש. הסיבה שמנתח בד”כ יבחר להשתמש בשתל קבוע היא שלכל שתל יש מכשור ייעודי וטכניקה ספציפית בה הוא יעדיף לצבור ניסיון ומיומנות ולהכיר על בוריה.

המנתח יבחר שתל אידאלי על מנת להשיג מספר מטרות עיקריות כולל:

  • שרידות של 15 שנים ומעלה.
  • השתל יאפשר את כל טווחי התנועה הדרושים לפעילויות היום יומיות.
  • בעל וותק של לפחות 5-10 שנים.
  • שתל העשוי מחומרים אייכותיים שאינם מעוררים דחייה.

שתלי הברך מורכבים ממספר חומרים הכוללים סגסוגת של מספר מתכות ופולימרים (פלסטיק) קשיחים.

 

ישנם ארבעה מרכיבים לשתל:

שתל ירך (פמורלי)  – ציפוי מתכתי לחלק העליון של הברך (קצה עצם הירך), השתל הגדול ביותר במפרק, בד”כ עשוי מסגסוגת מתכת מסוג קובלט כרום.

שתל השוק (טיביאלי) – ציפוי מתכתי לחלקה העליון של עצם השוק, עליה מורכב החלק הפלסטי (אינסרט) בד”כ עשוי סגסוגת מתכת רכה יותר הכוללת טיטניום.

מתווך פלסטיק (אינסרט) – החלק הפלסטי שנמצא בין ציפויי המתכת.

שתל פיקה – שתל בצורת כיפה, עשוי פלסטיק קשיח (פוליאתילן), מחליף את המשטח המפרקי בין הפיקה לירך, לעיתים אם משטח הפיקה תקין, אין צורך להשתמש בציפוי לעצם הפיקה.

החומרים המרכיבים את השתל:

קובלט כרום:

סגסוגת זו נמצאת בשימוש הרב ביותר בשתלים רפואיים, היא לא מעוררת דחייה ויכולה לעמוד בעומסים הגבוהים הדרושים ממפרק גדול ועיקרי כמו הברך. בד”כ משתמשים בקובלט כרום לציפוי שתל הירך מכיוון שהוא מהווה חלק ממשטח ההחלקה המאפשר את התנועה של הברך מול המרכיב הפלסטי. במידה וקיימת רגישות לסוגי מתכות כמו רגישות לניקל, כדאי ליידע את המנתח .

סגסוגת טיטניום:

בד”כ לא משתמשים בטיטניום טהור אלא סגסוגת טיטניום שמכילה קובלט, היא אינה מעוררת דחייה, וקצת יותר אלסטית מקובלט כרום. בסגסוגת טיטניום משתמשים לשתלי השוק, על גבי משטח המתכת יולבש המרכיב הפלסטי. שתל השוק אינו מהווה משטח החלקה (לא מייצר תנועה) אלא מהווה בסיס למרכיב הפלסטי.

פוליאתילן:

פלסטיק קשיח שמרכיב את החלק העליון של שתל השוק או שתל הפיקה. הוא חלק ממשטח ההחלקה של המפרק ומאפשר את התנועה החלקה שתל הירך על גביו. שתל זה אינו מכיל מתכת.

שיטות להחלפת מפרק הברך

החלפת ברך עם שימוש בדבק עצמות (צמנט)

שיטת הניתוח הראשונה והוותיקה להחלפת מפרק הברך, נמצאת בשימוש הרב ביותר עד היום. בשיטה זו נעשה שימוש במעין דבק מיוחד על מנת לחבר את המפרק החדש למקומו. שיטה זו דומה מאד להשתלת כתר בשיניים, מה שהיווה גם את ההשראה להמצאתה. שיטה זו נחשבת לאמינה מאוד, היא בשימוש לאורך שנים רבות והוכיחה את עצמה כיעילה משום שהדבק מחלחל היטב לחלק הספוגי שבעצם.

החלפת ברך ללא שימוש בדבק עצמות

שיטה נוספת הינה באמצעות מתן הזדמנות לעצם לגדול אל תוך השתל במקום להדביק אותו. הרעיון בשיטה זו הינו להכניס מעין יתד לאזור הספוגי שבעצם ולמעשה קורה ההיפך מהדבקת השתל אל העצם אלא העצם מדביקה את עצמה לשתל. שיטה זו מתאימה למתכות כמו טיטניום.

שיטה זו אומצה לשימוש בעיקר בקרב צעירים משום שבגילאים צעירים העצם גדלה ויכולה להיבנות בצורה טובה, ברישומי ניתוחים מבריטנה ואוסטרליה דווח על אחוזי ניתוחים חוזרים גבוהים יותר בשיטה זו לעומת ניתוחי החלפת ברך עם דבק עצמות. רוב הניתוחים המבוצעים כיום בארץ ובעולם הם ניתוחים עם דבק עצמות. בכדי לקבל את הטיפול המתאים ביותר, חשוב לקבל ייעוץ מקצועי מרופא מומחה בתחום החלפת מפרקים.

ד”ר ירון בר זיו הינו אורטופד המתמחה בהחלפת מפרקים.

 

מתי מחליפים את מפרק הברך?

ניתוח להחלפת מפרק הברך מוצע לאנשים אשר סובלים מכאבים ברגליים ובברכיים תקופה ממושכת, מיצו את אפשרויות הטיפול השמרני ונזקקים לעיתים למשככי כאב באופן קבוע. בנוסף, לרוב מדובר באנשים אשר תנועתם מוגבלת ואיכות חייהם נפגעה . תחילתו של התהליך הוא ייעוץ אורטופד מומחה אשר ישוחח, יבדוק את הברך ויתבונן בצילומי רנטגן ובדיקות נוספות על מנת להציע את אפשרויות הטיפול המתאימות ביותר למצבך הרפואי.

ראו עוד: החלפת מפרק ברך | ד”ר ירון בר זיו | החלפת מפרק ירך | מומחה ברכיים | אורטופד | החלפת מפרק ירך גישה קדמית

השארת תגובה