פיזיותרפיה אחרי ניתוח החלפת ברך – כל מה שחשוב לדעת

במאמר זה נדון מדוע ללכת למכון פיזיותרפיה אחרי ניתוח החלפת ברך היא כה חשובה והכרחית עבור המשך חיים תקין ושיקום הברך.

בישראל מתבצעים אלפי ניתוחים להחלפת מפרק הברך בשנה והמספרים גדלים עם העלייה בתוחלת החיים והדרישה המתגברת לשיפור איכות החיים. ישנן שיטות שונות וסוגי שתלים שונים להחלפת ברך וכל רופא בוחר את השיטה שהוא מאמין שתוביל לתוצאה הטובה ביותר למנותח. שתי שיטות מקובלות להחלפת ברך הן השיטה האנטומית והשיטה הקינמאטית. בשיטה האנטומית הברך מונחת בזויות קבועות יחסית לקרסול לעומתה בשיטה הקינמאטית המנתח ישחזר את הברך במנח הטבעי, דהיינו בציר התנועה והתפקוד המותאם למבנה האישי וכפי שהייתה לפני שנשחק הסחוס.

מטרת ניתוח החלפת ברך היא לאפשר למנותח בתום תקופת ההחלמה לבצע את כל הפעילות היום יומית שלו כשהוא משוחרר מכאב וסבל.

למה חשובה פיזיותרפיה אחרי ניתוח החלפת מפרק הברך?

פיזיותרפיה חשובה מאד בתהליך ההחלמה מניתוח החלפת ברך. מטרת הפיזיותרפיה היא להגיע לרמת התפקוד הגבוהה ביותר עם הברך המלאכותית החדשה שלך. מיד לאחר הניתוח תחל תקופת ההחלמה ובה יהיה צורך בתרגול תנועות חשובות לפעילות היום יום. התנועות והתרגילים שתלמד/י לבצע נקראים פיזיותרפיה והם יחזירו את טווחי התנועה של המפרק הכוללים כיפוף ויישור וכן יחזקו את השרירים והרצועות סביב הברך ויאפשרו הליכה נכונה.

השהיה במסגרת בית החולים אורכת יומיים שלושה בהם הפיזיותרפיסט המחלקתי ינחה אותך אילו תרגילים לבצע וממה להימנע, מומלץ לחזור על התרגילים בבית מספר פעמים ביום. רוב המנותחים משתחררים לביתם אחרי הניתוח, מעטים יופנו על ידי עובדת סוציאלית ובהמלצת המנתח למוסד שיקומי של קופת החולים או למוסד החלמה פרטי. למוסדות שיקומיים יופנו בד”כ אנשים מבוגרים מאד החיים בגפם ואינם מסוגלים לבצע את הפעולות היום יומיות הבסיסיות בעצמם.

השחרור מבית החולים מתבצע לאחר שתרגלת את כל הפעולות הדרושות לך לתפקוד בבית כמו הליכה, ישיבה, קימה, טיפוס מדרגות וכו’ לאחר השחרור יהיו מופקדים על הטיפול פיזיותרפיסטים בקהילה שיגיעו אליך הביתה במשך שבועיים או שלושה לפי ההתקדמות, לאחר מכן כשתהיה יותר נייד תתבקש/י להגיע למכון הפיזיותרפיה הקרוב למקום המגורים להמשך טיפול אישי או קבוצתי.

בתקופת ההחלמה בבית:

לאחר השחרור מבית החולים תוכל/י להיות עצמאי/ת ולהתהלך בבית בחופשיות בעזרת הליכון.

ישנם כמה דגשים לתקופת ההחלמה הראשונה (שלושת השבועות הראשונים):

בבית-שלבי ההתקדמות בעזרת פיזיותרפיה :

בשבוע הראשון: תוכל/י להתהלך בבית בחופשיות עם אמצעי עזר, תתבקש/י לחזור על התרגילים מספר פעמים ביום ואולי לעלות קצת במדרגות.

בשבוע 2-4 : רמת התרגול תעלה בהדרגה, תוכל/י להשתמש במקל במקום הליכון וללכת למרחקים גדולים יותר.

בשבוע 4-8: תוכל/י להגיע למכון פיזיותרפיה הקרוב לבית ולתרגל באמצעות מכשירים, תבנית ההליכה, קצב ההליכה והמרחק ישתפרו ויתכן שבהמשך לא יהיה צורך במקל, בתקופה זו גם תוכל/י לחזור לנהיגה ובסוף התקופה גם לצאת לסידורים וקצת קניות אך יש לזכור שהברך עוד לא סיימה את תהליך ההחלמה ויתכן שיהיה צורך במשככי כאב וגרב אלסטית.

בשבוע 9-12: הברך תתחזק והכאב יפחת ותוכל/י לחזור בהדרגה לפעילויות היום יום הרגילות. להגדיל מרחק וקצב הליכה, לחזור לפעילות גופנית סדירה בהדרגה.

פעילות גופנית מומלצת אחרי ניתוח החלפת ברך:

לשמירה על אורח חיים בריא כדאי לבצע פעילות גופנית סדירה הכוללת: הליכה, טיפוס קל, רכיבה על אופניים, שחיה, ריקוד .

בכדי להאריך את חיי השתל רצוי להימנע מריצה, סקי, טניס, כדורגל, כדורסל וכל ספורט שמערב קפיצות. אצלנו בד”ר ירון בר זיו מתעסקים בשלל ניתוחים כגון ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת מפרק ברך, החלפת מפרק ירך בגישה קדמית ועוד שלל הליכים כירוגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *