רופא אורתופד מומחה בהחלפת ברכיים

ניתוח להחלפת מפרקי הברכיים, נחשב לאחד הניתוחים המוצלחים ברפואה. הניתוח מתבצע כאשר יש פגיעה בסחוס הברך ואפשרויות הטיפול השמרניות כמו תרופות, פיזיותרפיה, אפוסתרפיה, זריקות למפרק וכד’ אינן מסייעות יותר בהקלה על הכאב, והמוגבלות הגופנית גורמת לסבל ופגיעה מתמשכת באיכות החיים.

כ-80% מבני גיל 65 ומעלה יסבלו משחיקת סחוסים. שחיקה זו תבוא לידי ביטוי בקשיים בהליכה ובעליה ובטיפוס במדרגות, מגבלה בתנועה וכאבים שיכולים להופיע גם בלילה.

הסיבה העיקרית לפגיעה בסחוס היא דלקת סחוס ניוונית הנקראת בלעז “אוסטאואריטריטיס“, הדלקת או התופעה השחיקתית גורמת לשחיקה וניוון של רקמת הסחוס והעלמות הסחוס המצפה את המפרק באזורים שונים של הברך. 

לפני פנייה להליך כירורגי מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד מומחה בהחלפת ברכיים, אשר ימליץ על מגוון טיפולים במטרה לייעל ולשפר את התפקוד של הברך, לשפר את יכולת התנועה והההנעה של המפרק ולהקל זמנית על הכאב והתפקוד הכללי של המטופל בחיי היום יום.

הטיפולים השמרניים יכולים להקל לתקופה את הכאב והמגבלה הגופנית אך אין ביכולתם לשחזר את הסחוס שנפגע או לעצור את התקדמות התופעה השחיקתית, אך בכל מקרה רצוי להתחיל בטיפול שמרני לפני טיפול ניתוחי כלשהו.

קביעת פגישת ייעוץ עם מומחה להחלפת ברכיים

כאשר המטופל הגיע להחלטה על רצונו בניתוח, עליו לפנות לאורתופד מומחה להחלפת מפרקים ובעל ניסיון בהחלפת מפרק הברך, לפני הניתוח מתבצע תכנון על סמך צילומי הרנטגן של הברך ולפגישת הייעוץ יש להגיע עם צילומי רנטגן של הברכיים. סוג הצילומים הדרוש ינתן בעת קביעת התור במרפאה.

לכל אורתופד מומחה יש את השיטה הניתוחית אותה הוא אימץ ויודע לבצע בצורה הטובה ביותר. הדרך לוודא שבחרת ברופא “הנכון” לניתוח שלך מתחילה בראש ובראשונה בהמלצות של מכרים או אנשי מקצוע. אנשים שעברו את הניתוח שאתה מתכוון לעבור יוכלו לספר לך על החוויות שלהם מהטיפול והשירות שקיבלו מהמנתח וצוותו סביב הניתוח וכן משביעות רצונם מהניתוח לאחר תקופת הההחלמה ממנו. 

לאחר שהוחלט לאיזה רופא לפנות, בפגישת הייעוץ חשוב לבדוק עם הרופא המנתח מהי ההמלצה שלו לטיפול בבעיה, מהי שיטת הניתוח שלו, כמה ניסיון יש לו בניתוחים בשיטה הזו ואחוזי ההצלחה שלו בניתוח.

ניתוח החלפת ברך, יתבצע על ידי רופא אורטופד מומחה ברכיים, הניתוח יוצע למטופל כאשר קיימת פגיעה בסחוס הברך הנראית בצילומי ההדמיה , בדיקה גופנית, הקשבה לתלונות המטופל, סיפור ההיסטוריה הרפואית והטיפולים שעבר הקשורים לבעיה בברך .

השיטה הקינמטית להחלפת הברך

בשיטה הקינמטית המנתח יכול לשחזר את מפרק הברך ולהנחות את שחזור המפרק למקום האינדיבידואלי (מותאם אישית) שבו היה המפרק עוד בטרם התהליך השחיקתי. מצב זה הינו מצבו הרגיל ואשר אליו הותאמו והסתגלו במהלך כל חייו השרירים והרקמות הרכות המפעילות את הגפה. מטרת ניתוח החלפת ברך קינמטית היא לשחזר את צירי התנועה המקוריים של האדם ולהשתיל את הברך המלאכותית במקום בו היתה הברך “הטבעית” שלו ולפי ציר התנועה האישי. הניתוח בשיטה הקינמטית מכבד את מעטפת הרקמות הרכות ומשתמש בסביבה כמו שהיא ללא צורך לשנותה או להתאמתה למנח המכני שאינו טבעי. בשיטה זו הגוף מקבל את הברך החדשה ביתר קלות.

מהן ההכנות לפני ניתוח?

כחודש לפני הניתוח המטופל יתבקש להתחיל לבצע בדיקות שונות כולל צילום חזה, אקג, בדיקות דם שונות ועוד לפי רשימה שיקבל במרפאה בעת קביעת מועד הניתוח. בנוסף, בהתאם למחלות הרקע המנתח ייבקש להתייעץ עם מומחים שונים כגון קרדיולוג, המטולוג, רופא ריאות וכד’. את ההנחיות המפורטות תקבלו בכתב מצוות המרפאה של דר’ בר זיו לפני הניתוח.

ניתוח החלפת מפרקי ברכיים – תקופת ההחלמה 

קצב ההחלמה לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך הוא אישי ואורך תקופת ההחלמה תלויה בגורמים הקשורים למצב הפיזי של המנותח לפני הניתוח ומחלות הרקע שלו. יחד עם זאת, כלל המנותחים שעוברים החלפת ברך והיו עצמאיים בתפקודם לפני הניתוח ישארו עצמאיים ויוכלו ללכת ולתפקד בכוחות עצמם מיד אחרי הניתוח ואין כל הגבלה על מרחק וקצב ההליכה. המנותח בתאום עם פיזיותרפיסט יקבע את קצב ההתקדמות וזמן השימוש באמצעי עזר כגון הליכון או מקל.

בתקופת ההחלמה מניתוח החלפת מפרקי ברכיים יתבקש המטופל לפעול לפי הנחיית המנתח לטיפול בכאב ונפיחות. הטיפול בכאב יהיה באמצעות תרופות לשיכוך כאבים לפי הפרוטוקולים המתקדמים ביותר לשיכוך כאב. תכנית הטיפול בכאב לאחר ניתוח החלפת ברך תכלול תרופות לכאב בינוני, תרופות לכאב בינוני-חזק ותרופה לדילול דם בכדי למנוע הופעה של פקקת ורידים. בנוסף לטיפול בכאב יש צורך בתרגול פיזיותרפיה בכדי להגיע לתוצאות טובות וטווחי תנועה שיאפשרו לבסוף תפקוד טוב וחופשי מכאבים בכל פעילויות היום יום.

הליך ניתוחים עושים רק אצל המומחים

כדאי לזכור שהחלמה מניתוח אינה זהה בין מנותחים שונים וקצב ואופן ההחלמה יכול להשתנות בהתאם למצב הפיזי, קצב ההחלמה האישי, הרגישות לכאב, מחלות הרקע, מצב המפרק המנותח (מבנה מולד שאינו תקין, שחיקה חריפה ועוות של המפרק), מצב השרירים, רמת התפקוד הפיזי לפני הניתוח ועוד.

את ההנחיות המדוייקות לטיפול בכל השלבים של ההכנות ותקופת ההחלפה יקבל המנותח בעל פה ובכתב מדר’ ירון בר זיו וצוות המרפאה לפני הניתוח וכן המנותחים יוכלו ליצור קשר ויקבלו מענה על כל שאלה ספציפית שתתעורר לאחר הניתוח. אנו מתעסקים בשלל ניתוחים כגון ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת מפרק ברך, החלפת מפרק ירך בגישה קדמית ועוד שלל הליכים כירוגים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *